Amager

Kontakt os

AmagerLIV

Gl. Kongevej 60, 16., 1850 Frederiksberg C

Tlf. 33 88 88 88

Mail Annoncer | ann@amagerliv.dk

Mail Redaktion | redaktion@amagerliv.dk

REDAKTION:

Debatindlæg og pressemeddelelser sendes til: redaktion@amagerliv.dk

Redaktør Jan Jeppesen | Tlf. 29 44 86 19 | jan@amagerliv.dk

Journalist Olivia Loftlund | Tlf. 25 58 98 02 | olivia@amagerliv.dk

Digital redaktør Simon Reenberg | Tlf. 25 58 98 02 | simon@amagerliv.dk

Konst. chefredaktør Christian M. Olsen | Tlf. 40 30 07 15 | christian@kobenhavnliv.dk

ANNONCER:

Medieansvarlig Henrik Clausen | Tlf. 20 18 10 21 | hcl@jfmedier.dk

Medierådgiver Torben Vestergaard | Tlf. 23 47 97 84 | tovan@jfmedier.dk

Medierådgiver Pia Tappe | Tlf. 23 81 38 88 | pit@jfmedier.dk

Kommerciel chef Dennis Rasmussen | Tlf. 28 89 23 00 | denra@jfmedier.dk

PRIVAT- OG TILLYKKE-ANNONCER:

Tlf. 63 45 22 77 | servicecenter@jfmedier.dk

DØDSANNONCER OG TAKSIGELSER:

Tlf. 79 12 47 00 | afdode@jfmedier.dk

EVENT- OG ARRANGEMENTREDAKTIONEN:

Eventjournalist Malue Henriksen | Tlf. 25 45 66 53 | malue@kobenhavnliv.dk

Amager For abonnenter

København S: Islands Brygge 38D solgt for 8.850.000 kroner

Forsiden netop nu
LYKKE ER LYKKEN

Ingen slinger i valsen: 95-årige Lykke hundser med eleverne i bassinet

STORMEN MALIK

Krisestab har været samlet: Frygter vand i gader og huse efter stormen Malik

CORONA

Dagens coronatal: Smittetallene falder på Amager

Vejr

Kraftig storm rammer hovedstaden lørdag: Bliv indenfor

Hver fjerde landmand kan forsvinde: - Det vil være hul i hovedet for klimaet

vanvidskørsel

Han kørte Emilie ihjel: Nu er dommen faldet

Amager fælled

Borgmester: Jeg kan ikke gribe ind og stoppe fældningen på Amager Fælled

Mystik

Mystisk brummen hærger i København: Her er de mulige forklaringer

Amager For abonnenter

København S: Nordre Digevej 19 solgt for 7.500.000 kroner

BYLIV

Bygninger og byrum kan placeres på motorvejsoverdækning

For første gang i to år: Storm rammer Danmark med vindstød af orkanstyrke

samfund

Historisk få indbrud: Forklaringen er ikke kun corona

CORONA

Dagens coronatal: Her er der et lille knæk på kurven

TRAFIK

Reaktioner: Amager Landevej-sving er direkte livsfarligt